Czy czeka nas kolejna pandemia?

50%
08 kwi 2024

Światowa Organizacja Zdrowia w 2018 roku stworzyła pojęcie choroby X, a zatem schorzenia, którego jeszcze nie znamy, a które może wywołać epidemię. W „poczekalni” już znajduje się kilka wirusów, które mają potencjał pandemiczny. Są to m.in. krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, przenoszona przez kleszcze Hyalomma, które bytują już w Bułgarii, czy Turcji, a więc blisko nas i tam, gdzie lubimy odpoczywać w czasie wakacji. Kolejny to wirus NIPAH, którym można zakazić się przez bezpośredni kontakt przede wszystkim z zakażonymi nietoperzami owocowymi. Przenosi się też z człowieka na człowieka. Niebezpieczne nietoperze dotarły już na Cypr przede wszystkim z Indii, czy Bangladeszu, wskutek zniszczenia tam ich naturalnych siedlisk. - Wiek XX i XXI możemy śmiało nazwać wiekiem wirusów – mówił podczas konferencji „Wirusy w naszym życiu” prof. SUM Jerzy Jaroszewicz kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii. Konferencja zainaugurowała „Tydzień Wirusów”, przygotowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jak stwierdził ekspert: - Pandemie zawsze z nami były i z nami pozostaną, o czym dobitnie przekonała nas pandemia  Covid – 19, która pochłonęła aż 7 mln ofiar. Nie jest to niestety „rekord”. Na dżumę zmarło 250 – 280 mln osób, ospę prawdziwą 56 mln, a na grypę hiszpankę 50 mln ludzi, zaś wirus HIV – 25 – 30 mln istnień. 

Jaki będzie wirus, który nas zaatakuje, pokonując tzw. odporność stadną, którą dzięki szczepieniom udało nam się osiągnąć, w przypadku ospy prawdziwej, eliminując całkowicie zachorowania na to schorzenie. 

- Choroba X będzie przenosić się drogą kropelkową, będzie chorobą odzwierzęcą , początkowo przebiegającą bezobjawowo. Wywołaną przez wirus RNA. Dopóki nie wynajdzie się na nią szczepionki będzie możliwe tylko leczenie objawowe – stwierdził prof. Jaroszewicz. – Niestety będzie ją też cechowała wysoka śmiertelność.

Aby zapanować nad nieobliczalnym światem wirusem powinniśmy się szczepić, a tymczasem wskutek działań agresywnych ruchów szczepionkowych i braku odpowiedzialności coraz większe grupy nie wypełniają tego obowiązku. Tak dzieje się np. w przypadku odry i krztuśca, co widać po rosnących zachorowaniach.

- W przypadku Covid – 19, który zaatakował przede wszystkim starszą populacją najskuteczniejszą bronią okazały się szczepionki. Pierwsza zarejestrowana zaledwie rok od wybuchu pandemii – oceni prof. Jaroszewicz. Głównymi twórcami szczepionek są Amerykanie i Chińczycy. Ważnym elementem walki z covidem było też wprowadzenie na rynek leków przeciwwirusowych. 

Niedawno został oceniony poziom przygotowania na kolejną pandemię. Tylko trzy kraje dostały „czwórkę” USA, Australia i Finlandia. W przypadku innych krajów dominowały 30 proc. jeśli chodzi o szybkość wykrywania, czy szybką reakcję na pojawienie się wirusa.

- Nie mówię tego, żeby straszyć, ale namawiać do odpowiedzialnych działań. Dotyczy to także służb państwowych – podsumował prof. Jaroszewicz, który został członkiem Zespołu ds. Monitorowania i Oceny Sytuacji Dotyczących Zagrożeń Związanych z Chorobami Zakaźnymi. 


O wirusach od podszewki podczas konferencji opowiadał prof. Zenon Czuba kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii (Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu) , zaś wpływ chorób zakaźnych na przewlekły stres omówiła prof. Jadwiga Jośko – Ochojska, neurofiozjolog, była konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii z SUM . O tym czy szczepienia przeciwko wirusom wygłosił wykład prof. Dider Raoult ze Szpitala Uniwersyteckiego i Centrum Badań nad nowymi Chorobami Zakaźnymi i Tropikalnymi w Marsylii.

Niezwykle ważne kwestie dotyczące szczepień u dzieci przedstawiła prof. Maria Szczepańska, zaś prof. Brygida Adamek, kierownik Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Medycznych 

( Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu) zastanawiała się wraz z licznymi odbiorcami konferencji, czy wirus grypy to rzeczywiście nasz stary znajomy. Kwestie Europejskiego Planu Pandemicznego przedstawił  dr hab. Janusz Kasperczyk kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej (Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu)


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM