Katopolis za nami

11 gru 2023

Niezwykłe widowisko naukowo-muzyczne otworzyło obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Na scenie katowickiego Spodka nie mogło zabraknąć również Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tym wyjątkowym widowisku wzięła udział prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. nauki i współpracy SUM. O oprawę muzyczną zadbał m.in. Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Widowisko w Spodku otworzył Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa. Następnie głos zabrał prof. Mike Berners-Lee, znany ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. Na scenie pojawili się również Rektorzy Uczelni Konsorcjum Katowice – Miasto Nauki wraz z prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec oraz znani i lubiani artyści: Natalia Grosiak, Natalia Szroeder, Miuosh, Krzysztof Zalewski, Igor Walaszek – Igo, Dawid Tyszkowski, Julia Pietrucha, Mela Koteluk. O oprawę muzyczną zadbali również: Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego, Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia", Akademicki Chór Politechniki Śląskiej oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Odwiedzający katowicki spodek mogli zobaczyć również aktorów Teatru Śląskiego, którzy w trakcie widowiska pokrótce przybliżyli sylwetki znanych osób związanych z naszym regionem. Pojawiły się m.in. takie nazwiska, jak prof. Zbigniew Religa, prof. Jolanta Wadowska-Król, czy prof. Bożena Hager-Małecka.

W sumie w wydarzeniu uczestniczyło około 8000 osób. Dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

Widowisko Katopolis zorganizowano w związku z przyznaniem Katowicom zaszczytnego tytułu Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Po raz pierwszy w historii otrzymało go miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Obchody Europejskiego Miasta Nauki zaplanowano na cały 2024 rok.

Zdjęcia: Portal WKATOWICACH.EU oraz Chór SUM

Dominika Kardynał