Rok 2024 należy do Europejskiego Miasta Nauki!

05 sty 2024

Wraz z nowym rokiem rozpoczęliśmy obchody związane z przyznaniem Katowicom prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki. W ramach EMNK 2024 czeka nas m.in. 50 inspirujących tygodni. Każdy z nich będzie koncentrować się na jednym naukowym temacie poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki. Przed nami m.in. Tydzień Żywności, który odbędzie się w dniach 22-28 stycznia. Za jego merytoryczne przygotowanie odpowiada dr n. o zdr. Katarzyna Brukało, związana z Katedrą Polityki Zdrowia Publicznego-Zakładem Polityki Zdrowotnej SUM. Producentką tygodnia jest dr Ilona Hajok.

W ramach pierwszego tygodnia przygotowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przyjrzymy się żywności i żywieniu, przyjmując bardzo różną optykę i pamiętając o tym, że spożywanie posiłków to nie tylko absolutnie podstawowa potrzeba biologiczna, ale również kwestia wysokiej jakości życia. W ramach Tygodnia Żywności (22-28 stycznia) zaplanowano m.in. takie aktywności jak:

• Warsztaty dla szkół podstawowych – foodart + eksperymenty na talerzu + savoir vivre przy stole;
  • Warsztaty dla szkół ponadpodstawowych – sposoby na niemarnowanie żywności, kuchnia zero waste;
  • Szkolenie dla intendentów i dyrektorów placówek oświatowych – Zamówienia Publiczne Żywności;
  • Warsztaty   Tworzenie Własnych Ogródków Warzywnych i Ziołowych

Wydarzeniem inaugurującym Tydzień Żywności będzie „Interdyscyplinarna Konferencja Żywieniowa: Wspólna Droga do Zdrowia Dzieci” skierowana do rodziców, nauczycieli, personelu medycznego oraz okołomedycznego. Na mieszkańców Katowic czekają również konsultacje dietetyczne.

Osoby zainteresowane tematyką żywności zapraszamy również do Kato Science Corner (zbieg ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach), gdzie odbędą się następujące zajęcia:

27 stycznia 2024 r. godz. 10.00-14.00

Zapraszamy mieszkańców na indywidualne konsultacje dietetyczne dotyczące zdrowego stylu życia, analizy składu masy ciała oraz porad dietetycznych. Spotkaj się z nami w Kato Science Corner, by skorzystać z bezpłatnych pomiarów i uzyskać spersonalizowane porady zdrowotne.

27 stycznia 2024 r. 15:30 – 18:00
 "Z babcinego przepiśnika…"

Zapraszamy wszystkie pasjonatki kulinariów do wspólnego spotkania pełnego smaków i historii rodzinnych przepisów. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziemy dzielić się najlepszymi i niezawodnymi przepisami, które przechodziły z pokolenia na pokolenie. Każda uczestniczka może przynieść swoje ulubione przepisy, by stworzyć wspólny „Babciny Przepiśnik”. W programie m.in. Luźne rozmowy i wymiana doświadczeń kulinarnych, Rozmowy na temat tradycji kulinarnej i inspiracji z przeszłości oraz Prezentacja dotycząca roli ziół w kuchni i ich wpływu na zdrowie.

28 stycznia 2024 r. 10:00–14:00

Warsztaty „Smaczne Dobre Zdrowie” (wydarzenie otwarte, dla każdej grupy wiekowej)

Zapraszamy rodziny do wspólnej przygody w kierunku zdrowego odżywiania! "Smaczne Dobre Zdrowie" to wyjątkowe wydarzenie, które inspiruje do wspólnego odkrywania smaków, korzyści zdrowotnych i ciekawostek związanych ze zdrowym stylem życia. W programie m.in. przygotowywanie zdrowych przekąsek z owoców i warzyw, a także przygotowywanie białkowych przekąsek dla aktywnych rodzin i zabawy integracyjne.

Wszystkie informacje dotyczące wydarzeń zaplanowanych w ramach Tygodnia Żywności znajdują się na stronie https://sum.edu.pl/ w sekcji Najbliższe wydarzenia.

W ramach EMNK 2024 zapraszamy również na:

• Tydzień Wirusów

Termin: 8-14.04.2024
Kurator: dr Karolina Lau, e-mail: karolina.lau@sum.edu.pl
Producent: dr Ilona Hajok, e-mail: ihajok@sum.edu.pl

Tydzień wirusów to czas, w którym walczymy z rażącym problemem dezinformacji na temat wirusów, znanej jako infodemia. W obliczu rozprzestrzeniających się fake newsów, które przemieszczają się niemalże z prędkością światła oraz narastającego wpływu ruchów antyszczepionkowych, coraz ważniejsze staje się podjęcie działań w zakresie edukacji zdrowotnej. Naszym celem jest promowanie profilaktyki i uświadamianie społeczeństwa o znaczeniu zdrowego stylu życia. Począwszy od właściwego odżywiania, przez kontrolę stresu, aż po szczepienia – chcemy pokazać, jak istotne są te aspekty dla naszego zdrowia. W trakcie Tygodnia wirusów odbędą się fascynujące wykłady, a uczestnicy otrzymają możliwość zgłębienia tajemnic mikrobiologii oraz wezmą udział w akcjach promujących szczepienia. Nie zapominamy jednak o zabawie! Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby osób i przekazanie ważnych informacji w atrakcyjny sposób.

• Tydzień Raka

Termin: 2-8.09.2024
Kurator: dr hab. Iwona Gabriel, e-mail: iwona.gabriel@sum.edu.pl
 Producent: Agata Pustułka, rzecznik@sum.edu.pl

O czym będziemy mówić? Przede wszystkim o profilaktyce, zarówno w kontekście nowotworów dziecięcych, jak i męskich czy kobiecych. Skupimy się także na najnowszych technologiach medycznych stosowanych w leczeniu onkologicznym. Powiemy m.in. o statystykach, ale też o najnowszych terapiach i robotach stosowanych przez specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w leczeniu m.in. nowotworów urologicznych, czy ginekologicznych.

Tydzień Starości

Termin: 3-9.06.2024
 Kurator: dr hab. Agnieszka Batko-Szwaczka
e-mail: abatko-szwaczka@sum.edu.pl
Producent: Aleksandra Wilk, e-mail: awilk@sum.edu.pl

Wspólnie poszukamy „eliksiru młodości”, pozwalającego zatrzymać lub przynajmniej spowolnić proces starzenia się. Będziemy mówić nie tylko o tym, jak zachować zdrowie na długie lata, ale przyjrzymy się również zagadnieniom związanym z depresją i seksualnością starszego wieku. Dla uczniów szkół średnich przygotowaliśmy m.in. zajęcia z wykorzystaniem symulatora starości, który pozwoli im doświadczyć ograniczeń, z jakimi seniorzy mierzą się na co dzień.

Informacje na temat wszystkich 50 tygodni w Mieście Nauki znajdują się na stronie: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/#1703082601954-dee04512-e7a9