Śląski Festiwal Nauki dobiegł końca

12 gru 2023

Za nami jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowanych przez uczelnie z województwa śląskiego. Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki była rekordowa i to pod każdym względem! Po raz pierwszy w jego historii wydarzenie trwało aż trzy dni. W organizację festiwalu włączyło się dwa tysiące naukowców. Przygotowano ponad 250 stoisk tematycznych i kilkaset aktywności. Uczestnicy festiwalu brali udział w pokazach, eksperymentach, prezentacjach oraz dyskusjach. Mogli też posłuchać wypowiedzi znakomitych prelegentów i spotkać się z naukowcami oraz studentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Co ważne, 7. ŚFN zainaugurował obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

– Bez wątpienia tegoroczna, siódma już, edycja Śląskiego Festiwalu Nauki  była wyjątkowa i to z kilku powodów. Przede wszystkim wydarzenie odbyło się z wielkim rozmachem. Po raz kolejny udowodniliśmy, że nauka jest integralną częścią całego województwa śląskiego – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM, Przewodnicząca Kapituły Śląskiej Nagrody Naukowej i dodaje:  – Każda z uczelni tworzących festiwal stanęła na wysokości zadania. W organizację wydarzenia włączyło się wielu wspaniałych edukatorów i pasjonatów nauki, którzy nie tylko mają świetny kontakt z odbiorcami, ale doskonale wiedzą, jak w sposób przystępny i zarazem fascynujący przekazać swoją wiedzę.

Na szczególną uwagę zasługują aktywności przygotowane przez naszą Uczelnię. Symulator starości, pokazy ćwiczeń medycyny pola walki, fantomy, a nawet pokaz bodypaintingu, czyli zupełnie inny wymiar anatomii – to tylko niektóre z przygotowanych przez SUM atrakcji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Za nami również weekend otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w tym fenomenalnie przygotowane widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS. – Jeszcze nigdy w historii Katowic, Polski, a nawet tej części Europy nie zorganizowano takiego wydarzenia. Unikalne połączenie muzyki, wiedzy i sztuki otworzyło przed nami bramy do niezwykłego roku 2024 – roku, w którym każdy z 50 przygotowanych przez śląskie uczelnie tygodni będzie odrębnym świętem nauki. Czeka nas fascynujący 2024 rok, który przede wszystkim zostanie na długo w naszej pamięci i z którego jestem przekonana będziemy dumni – dodaje prof. Katarzyna Mizia-Stec.

7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (9 – 11 grudnia 2023 r.). Przez pierwsze dwa dni drzwi do MCK były otwarte głównie dla mieszkańców województwa śląskiego. Do Katowic przyjechało jednak wielu gości z Polski i zagranicy, którzy jak co roku byli pod wrażeniem znakomitej organizacji festiwalowych wydarzeń. Ostatni dzień Śląskiego Festiwalu Nauki należał do uczniów i nauczycieli. Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach, zajęciach i eksperymentach.

Wśród najważniejszych wydarzeń zorganizowanych w ramach tegorocznej edycji znalazły się m.in.:

• Otwarcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024;
  • Widowisko Katopolis;
  • Gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej – spośród 37 nominowanych laureatką nagrody została prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Beata Komosińska-Vassev z Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu. Z kolei dr hab. n. med. Anna Brzęk, prof. SUM, Dziekan Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Katowice;
  • Prezentacja 50 tygodni nauki, które w 2024 roku zdefiniują działania związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Cztery z nich będą należeć do studentów i pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Tydzień Żywienia, Wirusów, Raka i Starości).

Lista wszystkich aktywności przygotowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach znajduje się poniżej:

Pobierz PDF

Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia i zapraszamy na kolejną 8.edycję Śląskiego Festiwalu Nauki.