STOP HPV – Premiera filmu pracowników i studentów SUM

16 kwi 2024

W piątek 12 kwietnia w Kato Science Corner x Metrolab GZM odbyła się premiera filmu dot. HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Produkcja przygotowana przez pracowników i studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstała w ramach Tygodnia Wirusów zorganizowanego w związku z obchodami Europejskiego Miasta Nauki 2024. Dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach film trafi także do uczniów szkół podstawowych.

Zobacz film

Po 10 latach programów szczepień przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego) kraje, które je prowadziły odnotowały:

• 90% redukcję infekcji wirusem typu 6, 11, 16 i 18
  • 85 % redukcję patologii wysokiego stopnia szyjki macicy
  • 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych.

– Dziś również w Polsce można skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV i zaszczepić swoje 12 i 13-letnie dziecko. Widzimy jednak, że wciąż zbyt mało rodziców decyduje się na ten krok a to bardzo ważne ponieważ to właśnie HPV odpowiada w głównej mierze za zachorowania na raka szyjki macicy a także może być przyczyną innych typów nowotworów u kobiet i mężczyzn – mówi dr n. med. Karolina Lau, kuratorka Tygodnia Wirusów i dodaje: – To właśnie dlatego głównym celem stworzonej przez nas kampanii STOP HPV jest zwiększenie świadomości na temat zaszczepienia swojego dziecka w wieku nastoletnim. Ta jedna decyzja ma realny wpływ nie tylko na zdrowie i życie naszych dzieci, ale również całego społeczeństwa.

Fabuła filmu z udziałem prof. Zenona Czuby, onkolog dr Katarzyny Kryszczyszyn–Musialik oraz ginekolog dr Kariny Barszczewskiej (https://www.instagram.com/medycyna_na_obcasach/) skupia się na śledztwie dziennikarskim dotyczącym wirusa HPV. W rolę reportera wcieliła się Agnieszka Sawina, studentka kierunku lekarskiego. W produkcji wystąpili również inni studenci Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV obejmuje lata 2020-2030. Uzupełnia on bezpłatny pogram szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przez chorobami wywołanymi przez HPV.

Dominika Kardynał