Tydzień żywności: przede wszystkim edukacja

50%
22 sty 2024

Czy edukacja żywieniowa jest równie ważna jak matematyka? To trudne pytanie, ale z pewnością trzeba umieć liczyć kalorie
i mnożyć w posiłkach zdrowe produkty. To ważne, bo prognozy wskazują, że w 2030 roku w Polsce nawet, co piąte dziecko, 
w wieku 5-9 lat, może być otyłe. Właśnie rozpoczął się pierwszy, przygotowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny „Tydzień Żywności”,  w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 r. Inauguracyjna konferencja „Wspólna droga do zdrowia dzieci”, którą otworzył Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański, ma określić fundamentalne działania, jakie należy podjąć, by polskie dzieci odżywiały się zdrowo.

- Ten sukces będzie możliwy, gdy na żywienie będziemy patrzeć w kontekście całej rodziny. Temu celowi dedykowany jest m.in. program „Smart Family” realizowany w Finlandii, który będzie wdrażany przez NFZ  – wyjaśnia dr n. o zdr. Katarzyna Brukało, kuratorka Tygodnia Żywności. 

Karta „Smart Family” dla rodziny  zawiera m.in. zalecenia dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej dla matki, ojca i dziecka. 
Daje także rodzicom narzędzia do oceny nawyków zdrowotnych, a zarazem informuje o tych nawykach, które już zostały przez rodzinę zaakceptowane.  Karta umożliwia specjalistom znalezienie mocnych stron odnośnie nawyków zdrowotnych ich podopiecznych, bo w procesie biorą też udział pracownicy opieki zdrowotnej. 

Magdalena Janusz z Fundacji PolskieDzieci.org podkreślała jak ważne jest przedostanie się z właściwą porcją wiedzy już do przedszkolaków, zanim jako nastolatkowie będą stygmatyzowani z powodu np. otyłości.

Działania realizowane przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przedstawił Baszar El-Helou.
Szeroko omówił program dla szkół podstawowych „Da Jeż Radę”. 


obraz dekoracyjny



- Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program wspiera działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. Obejmuje swoim zasięgiem 2170 szkół z całej Polski i zakłada przeszkolenie nauczycieli w zakresie edukacji żywieniowej z zarejestrowanych szkół oraz prowadzenie dalszych szkoleń wśród kadry pedagogicznej – mówił Baszar El – Helou.

Opierający się na konkursach, grach i zabawach program wnosił przy okazji potężną dawkę wiedzy o prawidłowym żywieniu. - Zbyt małe spożycie warzyw i owoców, nadmierne spożycie słodkich napojów, nie spożywanie śniadań oraz drugich śniadań w szkole, spożywanie zbyt dużej ilości produktów o niskiej wartości odżywczej jak słodycze, słodkie napoje, słone przekąski to jedne z błędów pojawiających się w sposobie odżywiania dzieci mówił ekspert, a przecież „zgodnie z zaleceniami warzywa i owoce powinny być spożywane kilka razy dziennie w ramach głównych posiłków oraz pojadania (łącznie co najmniej 5 porcji dziennie). Badania wykazują, że spożycie warzyw i owoców przez dzieci i młodzież w Polsce jest cały czas niezadowalające. Dlatego tak istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W aspekcie narastającej nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży niezbędne jest podejmowanie prozdrowotnych działań edukacyjnych obejmujących całe środowisko szkolne – uczniów, nauczycieli, rodziców” .

Już jutro kolejny dzień „Tygodnia Żywności” pod nazwą "Kulinarna Odrobina Mądrości: Warsztaty Zero Waste dla Szkół Ponadpodstawowych" w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej.

- W ramach interaktywnych warsztatów, uczestnicy wyruszą w fascynującą podróż ku zrównoważonemu podejściu do żywności, a wszystko to bez użycia kuchni i tradycyjnych sprzętów kuchennych. Zamiast tego, skupimy się na kreatywnych i praktycznych metodach minimalizowania marnotrawstwa żywności – wyjaśnia dr n. o zdr. Katarzyna Brukało i dodaje: - Podczas tych warsztatów, uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności, które pomogą im ograniczyć marnotrawstwo żywności w codziennym życiu, a jednocześnie dbać o naszą planetę. Wszystko to bez konieczności korzystania z kuchni czy zaawansowanych sprzętów kuchennych!

Warto dodać, że w Rybniku wdrażany jest innowacyjny model walki z marnowaniem żywności poprzez zaangażowanie uczniów szkół gastronomicznych do przygotowywania w ramach zajęć posiłków z produktów o krótkim okresie przydatności do spożycia
i przekazywania ich do jadłodzielni oraz jadłodajni (https://www.youtube.com/watch?v=5Tt6rCP9SIw). Dobrym, i z pewnością wartościowym rozwiązaniem byłaby wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami. Zatem część spotkania byłaby poświęcona omówieniu właśnie takiej współpracy.


Dane Wysyłającego:
Agata Pustułka

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM