Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 04 maja 2024 r. w wieku 95 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Irena Norska-Borówka

08 maj 2024

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 04 maja 2024 r. w wieku 95 lat zmarła

prof. dr hab. n. med. Irena Norska-Borówkaobraz dekoracyjny

Kierownik Kliniki Patologii Noworodka i Katedry Pediatrii

Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Członek wielu towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego,

Założyciel i Przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Pierwszy Prezydent Międzynarodowej Organizacji Kobiecej Soroptimist International Club w Zabrzu.

Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi,

Żegnamy wybitnego lekarza specjalistę, szanowanego i cenionego przez współpracowników i młodzież nauczyciela akademickiego.

Pani profesor to historia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niezwykle ceniony naukowiec i dydaktyk.

To była kierownik Kliniki Patologii Noworodka i Katedry Pediatrii Wydziału Lekarskiego w Zabrzu. Członek wielu towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego,  Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Klubu Ekologicznego,  Założyciel i Przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom. Została pierwszym Prezydentem Międzynarodowej Organizacji Kobiecej Soroptimist International Club w Zabrzu. Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi,   Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” oraz odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

W osobie panie profesor żegnamy wybitnego lekarza specjalistę, szanowanego i cenionego  przez współpracowników i młodzież nauczycieli,  Dorobek naukowy Pani Profesor obejmuje około 300 publikacji, w tym 50 monografii i podręczników, 37 promocji doktorskich. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. I Nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za badania nad toksoplazmozą wrodzoną i nagrodami Rektora ŚAM za prace naukowe dotycząca wpływu skażenia środowiska na zdrowie dzieci oraz za utworzenie w 1980 r. w Zabrzu pierwszej w Polsce Kliniki Patologii Noworodka z Oddziałem Intensywnej Terapii.

Stanowiła autorytet moralny i wzorzec dla swoich uczniów i wychowanków. Była wysoce ceniona przez społeczeństwo Górnego Śląska za Jej pracę naukową i działalność społeczną w interesie dzieci i młodzieży.

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Zmarłej składają:

Rektor, Senat i Społeczność Akademicka
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 10 maja 2024 r. o godz. 14.00 w Kościele Świętego Józefa przy ul. Roosevelta w Zabrzu, po czym odbędzie się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu przy ul. Czołgistów 6 w Zabrzu.