Delegacje z Mongolii i Uzbekistanu

16 paź 2023

Z okazji obchodów 75-lecia SUM oraz Inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2023/2024 gościliśmy władze rektorskie Mongolskiego Narodowego Uniwersytetu Nauk Medycznych oraz Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie w składzie:

•     Khurelbaatar Nyamdavaa – Prezydent Mongolskiego Narodowego Uniwersytetu Nauk Medycznych
  •     Sodnomjamts Erdene-Ochir – Dyrektor ds. Finansowych Mongolskiego Narodowego Uniwersytetu Nauk Medycznych
  •     Jasur Rizaev – Rektor Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie
  •     Gayratjon Elmurodov – Prorektor ds. finansowych i ekonomicznych Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Samarkandzie

Oprócz udziału w uroczystej Inauguracji, delegacje odwiedziły m.in. Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach, Centrum Symulacji Medycznej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zapoznając się ze strukturą działalności powyższych podmiotów, a także zastosowanymi rozwiązaniami.

Nie zabrakło również elementu regionalnego, gdyż przedstawiciele delegacji mieli również możliwość poznać kulturę regionu śląskiego poprzez wizytę w Kopalni Guido, Centrum Wolności i Solidarności czy spacerując po Nikiszowicu.

Przyjazd delegacji ze środkowej i środkowowschodniej Azji stanowił doskonałą okazję do wymiany myśli naukowej, pogłębiania wzajemnych relacji, szczególnie w kontekście dalszej współpracy i wymiany kadry akademickiej. Jednocześnie chęć przyjazdu delegacji z dalekich krajów to nie tylko znak, że nasza Uczelnia jest otwarta na współpracę międzynarodową, ale także potwierdzenie znaczenia Uczelni na arenie międzynarodowej.

Nad sprawnym przebiegiem wizyty czuwała Pani prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec - Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej wraz z Zespołem.