SUM we wspomnieniach

16 lut 2024

Poznaj historie osób, które ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym związały się już wiele lat temu – najpierw studiując, dziś pracując. To wspomnienia wyjątkowych ludzi – pełnych pasji i chęci do dzielenia się swoją wiedzą z kolejnymi studentami SUM.

dr n. med. Sebastian Sirek – asystent badawczo-dydaktyczny w Klinice Okulistyki Katedry Okulistyki WNM SUM w Katowicach, specjalista chorób oczu. Prywatnie – ojciec 3-letniego Antosia i mąż Barbary Trepki-Sirek, asystentki Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej,

"W 2012 r. ukończyłem studia na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Wybór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach był dla mnie oczywisty – pochodzę z Lublińca, jestem osobą mocno związaną z województwem śląskim i rodziną. Nie wyobrażałem sobie więc jej opuszczenia i wyjechania do innego miasta. Studia wspominam jako okres intensywnej nauki, ale również czas nawiązywania przyjaźni i relacji z rówieśnikami. Szczególnie miło wracam pamięcią do wspólnych wyjazdów studenckich na obozy letnie adaptacyjne oraz zimowe wyjazdy narciarskie, organizowane przez Samorząd Studencki, którego byłem członkiem. Aktywnie działałem także w Parlamencie Studenckim RP oraz w Studenckim Towarzystwie Naukowym, będąc jego Przewodniczącym w latach 2012-2013. Tym bardziej śledzę dziś losy organizacji i aktualnych naszych studentów. Każde wydarzenie i sukces nie tylko przywołuje wspomnienie, ale też ogromnie cieszy. Swój rozwój naukowy i zamiłowanie do okulistyki, począwszy od czasów studenckich do dnia dzisiejszego, zawdzięczam Prof. Dorocie Pojdzie-Wilczek – promotorowi rozprawy doktorskiej, opiekunowi licznych prac naukowych i przede wszystkim nauczycielowi rzetelności zawodowej oraz wytrwałości w dążeniu do celów. Zawodowo – od początku jestem związany z Kliniką Okulistyki w Katowicach, działającą w strukturach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego SUM w Katowicach. W 2018 roku uzyskałem tytuł doktora nauk medyczny z dziedziny okulistyki. Oprócz pracy klinicznej angażuję się w działalność dydaktyczną, prowadząc zajęcia ze studentami medycyny, jak również opiekując się Studenckim Kołem Naukowym przy Katedrze i Klinice.  Do  moich szczególnych zainteresowań należą diagnostyka i leczenie schorzeń siatkówki, chirurgia witreoretinalna oraz badania elektrofizjologiczne narządu wzroku."