Wyzwania współczesnej onkologii

50%
26 paź 2023

Wyjątkową konferencją naukową Wydział Nauk Farmaceutycznych SUM w Sosnowcu uczcił Jubileusz 75-lecia naszej Uczelni. Konferencja „Wyzwania współczesnej onkologii”, a zatem poświęcona ukazaniu wielu aspektów, perspektyw i wyzwań związanych z epidemiologią i leczeniem nowotworów, wpisała się w ogólnoświatowy trend: po pierwsze profilaktyka, wykrywanie zmian nowotworowych na jak najwcześniejszym stadium rozwoju, precyzyjne, celowane leczenie. Tylko nasza czujność i wiedza, dociekliwość lekarzy daje nam szansę. 

- Jestem niezwykle dumny, że dziś możemy gościć rektora naszej Uczelni prof. Tomasza Szczepańskiego, który wygłosi wykład inauguracyjny na temat nowoczesnego leczenia białaczek u dzieci – powiedział dziekan WNF dr. hab. n. med. Robert Wojtyczka.

Swoje wystąpienie prof. Szczepański poświęcił leczeniu i postępom w leczeniu ostrych białaczek limfoblastycznych oraz nowym rodzajom terapii, które znacząco zwiększają szanse małych pacjentów. – "W latach 60-tych taka diagnoza była niestety wyrokiem śmierci dla większości pacjentów. Teraz możemy zaoferować pacjentom terapię „szytą na miarę”, mamy Car – T, która ratuje życie chorych w skrajnie trudnych przypadkach – ocenił prof. Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM.

Wstrząsające dane dotyczące nowotworów regionu głowy i szyi (znacząco rosnąca zachorowalność) przedstawił prof. Jarosław Markowski, Kierownik Katedry i Klinki Laryngologii, z Wydziału  Nauk Medycznych w Katowicach. Statystyki są niekorzystne. Te nowotwory są trudne do wykrycia. Pacjenci zgłaszają się z objawami zbyt późno. A przedłużająca się chrypka, niedrożność nosa, ból gardła trwające powyżej trzech tygodni powinny wzbudzić nasz niepokój. – Połączenie palenia papierosów i picia alkoholu są zabójcze. Pamiętajmy, że nowotwory głowy i szyi to rak krtani, ślinianki, ucha, migdałków, nosa, czy zatok – przypominał specjalista.

Na wzrost zachorowań wpłynęło też wprowadzenie przez rząd najpóźniej w Europie szczepień przeciwko wirusowi HPV. 

Do tej kwestii nawiązał kolejny prelegent prof. Rafał Stojko, Kierownik Katedry i Oddziału  Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, 

Wydział Nauk o Zdrowiu SUM  w Katowicach. W sposób niezwykle konkretny i obrazowy omówił kwestie związane z genetycznym „dziedziczeniem” raka zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Swój wykład poświęcił szczególnie podstępnemu rakowi jajników oraz metodom nowoczesnych operacji. 

O znaczeniu układu odpornościowego w patogenezie nowotworów mówił prof. Zenon Czuba, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii, Wydziału Nauk Medycznych SUM w Zabrzu.


Dane wysyłającego: Agata Pustułka

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM