Z archiwum SUM

50%
15 mar 2024

Dokładnie 17 marca 1976 r. podpisano porozumienie w sprawie zasad współpracy pomiędzy ówczesną Śląską Akademią Medyczną im. L. Waryńskiego a Ministerstwem Górnictwa i Energetyki oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Górników. Dokument przyjęty przez wszystkie strony wpisywał się w realizację zasadniczego celu powstania naszej Uczelni – zapewnienie opieki medycznej ludności zamieszkującej największy ośrodek przemysłowy w Polsce, w tym pracownikom przemysłu ciężkiego. 

Podpisane porozumienie było kolejnym bardzo ważnym elementem działań Uczelni ukierunkowanych na zabezpieczenie ochrony zdrowia osobom zatrudnionym w przemyśle ciężkim. Warto tutaj szczególnie podkreślić działania prowadzone m.in. przez profesorów Brunona Nowakowskiego i Witolda Zahorskiego, którzy w 1950 r. stworzyli w Zabrzu Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Węglowym i Hutniczym, wchodzący początkowo w strukturę ŚAM.

W następnych latach kontynuatorami pionierskiej w skali Polski i regionu śląskiego działalności prof. B. Nowakowskiego i prof. W. Zahorskiego byli kolejni kierownicy funkcjonującej również w Zabrzu Kliniki Chorób Wewnętrznych i Zawodowych – prof. Jan Sroczyński i prof. Władysław Grzeszczak. Klinika podejmowała wiele profilaktyczno-leczniczych działań z zakresu ochrony zdrowia w przemyśle, zwłaszcza w górnictwie (wielokierunkowe badania naukowe, akcje profilaktyczne, obozy naukowo-społeczne; zob. fot.), co wynikało z podpisanego w 1976 roku porozumienia z Ministerstwem Górnictwa.

Aktualnie jednostka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego funkcjonuje jako Katedra Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii – Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, która wywodzi się właśnie z Katedry Chorób Wewnętrznych i Zawodowych, kierowanej przez prof. W. Grzeszczaka, a wcześniej przez prof. W. Zahorskiego.

Opracowanie: dr n. hum. Paweł Bojko, Dział Repozytorium i Promocji Otwartej Nauki

Źródła:

Fot. 1 (zdjęcie główne): Badanie reakcji fizjologicznej górników w czasie pracy, prowadzone pod ziemią przez Katedrę i Zakład Fizjologii Wydziału Lekarskiego w Zabrzu. Fot. za: „40-lecie Śląskiej Akademii Medycznej w służbie człowieka i postępu medycyny”, Katowice: ŚAM, 1988, s. 102.

Fot. 2: Praktyczne zapoznanie się z warunkami pracy operatora dźwigu w związku z realizacją prac naukowo-badawczych z zakresu ergonomii. Fot. za: „40-lecie Śląskiej Akademii Medycznej w służbie człowieka i postępu medycyny”, Katowice: ŚAM, 1988, s. 103.

Fot. 3: Porozumienie. Archiwum Państwowe w Katowicach, zesp. Ministerstwo Górnictwa i Energetyki w Katowicach – odcinek II, sygn. 12/390/0/10/3/144.

Art. 1: „Trybuna Tygodnia” [dod. „Trybuny Robotniczej”] 1952, nr 28 (104), s. 2. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa.

 Art. 2: Śląski Medyk” 1954, nr 9, s. 5. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa.


Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM