30 Rocznica ludobójstwa w Rwandzie

50%
29 kwi 2024

Tragedia została upamiętniona w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

26 kwietnia to wyjątkowe Muzeum  stało się  miejscem głębokiej refleksji i hołdu dla ofiar ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie. Uroczystość, zorganizowana przez Ambasadę Rwandy w Polsce, zgromadziła liczne ważne osobistości: duchownych, przedstawicieli dyplomatycznych oraz młodzież, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie w tych niewyobrażalnych wydarzeniach. Rozpoczęcie ceremonii miało charakter uroczystej modlitwy pod przewodnictwem Kardynała Antoine Kambanda z Kigali. 

Obecność Dziekana Korpusu Dyplomatycznego w Polsce, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Antonio Guido FILIPAZZI wraz z licznie zgromadzonym korpusem dyplomatycznym, wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejny , senatorów , przedstawicieli biznesu oraz uniwersytetów podkreśliła globalny wymiar pamięci i solidarności z ludem rwandyjskim. 

O zabranie głosu Ambasador prof. Anastase Shyaki poprosił JE Dziekana Korpusu Dyplomatycznego Arcybiskupa A Filiapzziego, Ministra Spraw Zagranicznych Andrzeja Szajne, Panią Senator Gabrielę Morawską - Stanecką, Prezes Aleksandrę Cholewę z LuNa SAmelter z Kigali oraz Prorektora SUM ds. Rozwoju i Transferu Technologii Prof. Edwarda Wylęgałę. W trakcie uroczystości młodzież z Ruandy zaprezentowała inscenizację teatralno- muzyczną, która oddawała duchowość i dramat tych tragicznych wydarzeń. W swoim przemówieniu Profesor Wylegała, z ramienia całej społeczności akademickiej w Polsce, wyraził otwartość polskich uniwersytetów dla studentów z Rwandy, zapewniając ich o wsparciu i możliwościach rozwoju w różnych dziedzinach nauki. Niezmiernie ważnym momentem było przemówienie JE Ambasadora prof. Anastase Shyaki, który podkreślił konieczność budowania jedności narodu Rwandy w kontekście zarówno pamięci, jak iprzyszłości. Ambasador podziękował również Rektorowi SUM Prof. Tomaszowi Szczepańskiemu za wsparcie udzielane młodzieży ruandyjskiej, szczególnie w kontekście przyjęcia studentów z ogarniętej wojną Ukrainy na Śląski Uniwersytet Medyczny. Uroczystość zakończyła się momentem refleksji i wdzięczności, skierowanej do wszystkich, którzy wzięli udział w wydarzeniu oraz zaangażowania w budowanie lepszej przyszłości, nie tylko dla Rwandy, ale także dla świata. Ta ceremonia stanowiła wyraz solidarności i pamięci, silnie zaznaczyła się jako ważne wydarzenie kulturowe i dyplomatyczne na mapie Polski i Rwandy, podkreślając znaczenie dialogu, pamięci i współpracy międzynarodowej w budowaniu lepszego jutra.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM