Akademia Dermatologii i Kosmetologii

26 kwi 2024

20.04.2024 roku pod przewodnictwem dr hab. Dominiki Wcisło – Dziadeckiej, prof. SUM badawczo – dydaktycznego oraz specjalisty dermatologii i wenerologii w Katedrze i Zakładzie Kosmetologii Praktycznej i Diagnostyki Skóry WNF w Sosnowcu SUM w Katowicach odbyły się pierwsze zajęcia dydaktyczne (wykłady, a także zajęcia praktyczne) dla uczniów szkół ponadpodstawowych w ramach realizacji projektu pn. „Akademia Dermatologii i Kosmetologii z Katedrą Kosmetologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach”, który został dofinansowany z Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania NaukiObszar 5: Studiuj w Metropolii ” w latach 2022-2024.

W spotkaniu uczestniczyło 29 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach oraz 1 uczennica z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie.obraz dekoracyjny

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania uczniów szkół ponadpodstawowych z Załącznikiem Nr 1 do Zarządzenia Nr 69/2024 z dnia 19.04.2024 r. Rektora SUM dotyczącego Regulaminu „Akademii Dermatologii i Kosmetologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Podczas wykładów omówione zostały szczegółowo kwestie związane z budową anatomiczną, fizjologiczną oraz histologiczną powłoki wspólnej.

Z kolei podczas zajęć praktycznych uczniowie mogli skorzystać z nowoczesnej aparatury dermatologiczno – kosmetologicznej służącej do oceny biofizycznych parametrów skóry (tj. ocena stopnia nawilżenia naskórka – korneometria, pomiar zawartości melaniny i hemoglobiny – meksametria, pomiar stopnia łojotoku; natłuszczenia – sebumetria, pomiar pH skóry – pH-metria, pomiar transepidermalnej utraty wody – tewametria, pomiar elastyczności skóry – kutometria) oraz badania ultrasonograficznego skóry.

Uczniowie zadawali liczne pytania dotyczących chociażby kwestii związanych z pielęgnacją skóry podczas leczenia ogólnoustrojowego izotretynoiną, jak również pojawiły się liczne pytania w jaki sposób poradzić sobie z zaczerwienieniem skóry, które występuję po zaaplikowanej miejscowo na skórę pochodnej kwasu naftalenokarboksylowego o działaniu podobnym do retinoidów. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor mgr Dorocie Konieczny – Simela, która wyraziła zgodę, aby uczniowie I LO im. T.Kościuszki w Mysłowicach aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Katedrę i Zakład Kosmetologii Praktycznej i Diagnostyki Skóry WNF w Sosnowcu SUM w Katowicach.Podziękować również pragniemy Panu mgr Mateuszowi Jankowi - nauczycielowi fizyki, chemii, oraz matematyki w I LO im. T.Kościuszki w Mysłowicach, który z zaangażowaniem sprawuje opiekę nad uczniami w trakcie trwania projektu.Ponadto uczniom szkół ponadpodstawowych dziękujemy za punktualne i liczne przybycie, poświęcony czas w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych, a także za inspirujące pytania.

Projekt „Akademia Dermatologii i Kosmetologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

#MetropoliaNauki

Agata Pustułka