Już za… kilka dni matura. Mamy dla Was kilka rad

30 kwi 2024

Jak zadbać o zdrowie i komfort psychiczny w ostatnich dniach przed egzaminem maturalnym – radzi dr Mateusz Grajek, z Zakładu Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Ostatnie dni przed egzaminem maturalnym są pełne emocji i stresu, ale dbając o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, możesz zmniejszyć napięcie i poprawić swoje samopoczucie. Przedstawiamy kilka zasad, których warto przestrzegać w tych intensywnym czasie:

1. Regularna aktywność fizyczna:

W dniach poprzedzających egzamin, staraj się znaleźć czas na krótkie sesje aktywności fizycznej. Choć 30 minut dziennie to zalecany minimum, ale nawet krótka, 10-minutowa sesja ćwiczeń lub krótki spacer może przynieść korzyści. Ćwiczenia te pomogą w rozładowaniu stresu, poprawią krążenie krwi, co z kolei może wpłynąć na zwiększenie koncentracji i wydajności mózgu.

2. Zbilansowana dieta:

W dniach poprzedzających egzamin, zadbanie o odpowiednie odżywianie ma kluczowe znaczenie dla Twojego umysłu i ciała. Skoncentruj się na spożywaniu posiłków bogatych w mikro- i makroskładniki, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Nie zapominaj o owocach i warzywach, które dostarczą Ci niezbędnych witamin i minerałów. W budowaniu koncentracji bardzo ważne są kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach morskich, ale także antyoksydanty zawarte w owocach i zielonej herbacie. Pamiętać należy również o właściwej podaży magnezu, który znajdziemy np. w  orzechach, kakao, czy gorzkiej czekoladzie.

3. Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem:

W dniach poprzedzających egzamin, stosowanie skutecznych technik radzenia sobie ze stresem jest niezwykle istotne. Próby głębokiego oddychania, medytacja, czy praktykowanie jogi mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu. Jeśli nie mamy ochoty na korzystanie z powyższych praktyk to znalezienie chwili na relaks przy dobrym filmie, książce, czy słuchanie odprężającej muzyki da nam podobny efekt. Warto także stosować  pozytywne afirmacje w kierunku rezultatów egzaminu, co może zwiększyć pewność siebie i zmniejszyć lęk.

4. Komfort snu:

Sen odgrywa kluczową rolę w zapamiętywaniu informacji i funkcjonowaniu umysłu. W dniach poprzedzających egzamin, staraj się zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, aby móc w pełni wykorzystać swoje umiejętności poznawcze. Zalecane jest 7-8 godzin snu każdej nocy. Stwórz spokojną atmosferę w sypialni, unikaj dużej ilości kofeiny i urządzeń ekranowych przed snem, a także stwórz sobie regularny harmonogram snu, by organizm mógł się odpowiednio zregenerować.

5. Zarządzanie czasem:

W dniach poprzedzających egzamin, efektywne zarządzanie czasem jest kluczowe dla skutecznej nauki i przygotowań. Stwórz plan dnia, który uwzględni czas na powtórki materiału, odpoczynek i relaks. Unikaj ostatniej chwili nauki. Uczenie się dużych partii materiału może przeciążyć mózg, utrudniając zapamiętywanie, zrozumienie i prowadząc do stresu oraz frustracji. Skuteczniejsze jest podzielenie materiału na mniejsze części i regularne powtarzanie, co umożliwia lepsze przyswajanie wiedzy i uniknięcie negatywnych skutków dla zdolności poznawczych. Pozwól sobie na chwilę wytchnienia, aby móc podejść do egzaminu z wypoczętym umysłem i pewnością siebie.

Pamiętajcie, że Wasze zdrowie psychiczne i fizyczne ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu sukcesu. Trzymamy za Was kciuki!

Agata Pustułka