Kosmiczna przygoda studentów SUM

26 kwi 2024

Minęło zaledwie kilka tygodni od ogłoszenia wyników konkursu "Direction: Space" a jego laureaci zakończyli właśnie wyjazd studyjny do najważniejszych ośrodków technologii kosmicznych w Europie.

Młodzi naukowcy i inżynierowie z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Warszawskiej, zaprezentowali i skonsultowali swoje projekty eksperymentów możliwych do realizacji w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z ekspertami z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Pomysłodawcą konkursu jest dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA.

- Wyjazd ten był nie tylko przygodą życia dla nas wszystkich, ale również cennym czasem, który wykorzystaliśmy na rozwój naszych projektów. Nawiązaliśmy ważne kontakty w przemyśle kosmicznym rozmawiając z inżynierami z ESA oraz w świecie badań naukowych przebywając w ośrodku CERN. Rywalizacja między zwycięskimi zespołami przerodziła się we współpracę nad wspólną misją rozwoju człowieka w kosmosie. Mając opiekę specjalistów z ESTEC oraz Space Applications możemy realizować nasze pomysły w zgodzie z najwyższymi standardami przemysłu kosmicznego  – wskazuje Paweł Rukat z zespołu GrowLight z Politechniki Warszawskiej.

Zwycięzcy konkursu Direction: Space przestawili projekty naukowcom ESA i CERN

Laureaci konkursu "Direction: Space" zakończyli wyjazd studyjny do najważniejszych ośrodków technologii kosmicznych w Europie. Młodzi naukowcy i inżynierowie z Polski zaprezentowali i skonsultowali swoje projekty eksperymentów możliwych do realizacji/

Dane wysyłającago:
Agata Pustułka