Projekty w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”

25 mar 2024

23.02.2024 r. SUM rozpoczął realizację pięciu projektów w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”:

• projekt „W SUMie studiuj! 2” będzie realizowany pod kierownictwem mgr Sandry Adamczyk w okresie od lutego do grudnia 2024

Projekt jest kontynuacją projektu „W SUMie studiuj!” realizowanego w roku 2023. Jego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich do studiowania na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, a studentów SUM do podjęcia nauki na kolejnych stopniach. W ramach projektu studenci oraz młodzi absolwenci wszystkich wydziałów wspierani przez swoich wykładowców poprowadzą zajęcia dla licealistów z 14 zakresów tematycznych (m. in. „Elektroradiologia dla początkujących”, „Okulistyka dla każdego”, „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o medycynie sądowej”), natomiast SKN MedTech SUM wprowadzi uczniów w świat nowych technologii za pomocą gogli VR i okularów HoloLens .

Projekt „W SUMie studiuj! 2” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

• projekt „Anatomiczny atlas porodu 3D. Część 1 Poród Prawidłowy” będzie realizowany w okresie od lutego do grudnia 2024 pod kierownictwem Pań dr hab. n. med. Wirginii Likus prof. SUM oraz mgr Sandry Adamczyk

Projekt Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych oraz Zakładu Anatomii WNoZ w Katowicach zakłada stworzenie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie „Anatomicznego atlasu porodu 3D”, który będzie wykorzystywany podczas edukacji studentów na przedmiotach „Anatomia”, „Techniki położnicze i prowadzenie porodu” oraz „Położnictwo i opieka położnicza”. Atlas będzie wiernie przedstawiał animacje struktur anatomicznych miednicy matki oraz zachowanie ciała dziecka podczas porodu , co pozwoli studentom na przyswajanie wiedzy w sposób bardziej atrakcyjny i zrozumiały oraz pozwoli na wizualizację procesów zachodzących w podczas porodu.

Projekt „Anatomiczny atlas porodu 3D. Część 1 Poród Prawidłowy” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024

• projekt „Letnia Szkoła Licealisty – Wakacyjny Zastrzyk Wiedzy” będzie realizowany na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach w lipcu 2024 pod kierownictwem Pani dr hab. n. med. Wirginii Likus, prof. SUM

To już kolejna III edycja projektu "Letnia Szkoła Licealisty – Wakacyjny Zastrzyk Wiedzy”, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół ponadpodstawowych do podjęcia studiów na kierunkach medycznych, takich jak: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia. Zdobyta wiedza medyczna będzie mogła być wykorzystana zarówno na maturze jak i w życiu codziennym oraz będzie pomocą przy wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

• projekt „Wsparcie finansowe wyjazdów studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na prestiżowe, międzynarodowe i krajowe konferencje naukowe w 2024 roku” będzie realizowany od lutego do grudnia 2024, a jego koordynatorem jest Pani Maria Stec.

Projekt zakłada zwiększenie liczby wystąpień studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na uznanych prestiżowych konferencjach krajowych i międzynarodowych obejmujących swoją tematyką dyscyplinę nauk medycznych, co przyczyni się do promocji i zwiększenia zasięgów ich osiągnięć naukowych. W ramach projektu dofinansowane zostaną wyjazdy studentów na konferencje m. in. w Portugalii czy Wielkiej Brytanii.

Projekt „Wsparcie finansowe wyjazdów studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na prestiżowe, międzynarodowe i krajowe konferencje naukowe w 2024 roku” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024

·         projekt „Akademia Dermatologii i Kosmetologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach” będzie realizowany w Katedrze Kosmetologii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu okresie od lutego do grudnia 2024 pod przewodnictwem Pani dr hab. n. med. Dominiki Wcisło-Dziadeckiej. Koordynatorem projektu jest mgr Dawid Burczyk.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie młodzieży na wiedzę związaną z postępowaniem dermatologiczno- kosmetologicznym w jednostkach chorobowych wieku młodzieńczego. W programie przewidziane comiesięczne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych mające na celu zapoznanie ich  m.in. z wpływem czynników środowiskowych na organizm ludzki, mechanizmami działania wybranych substancji czynnych stosowanych w kosmetykach i podstawową wiedzą farmakologiczną.